Gdzie szukać pomocy?

Możesz napisać do nas – Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym pomocdlasiostr@gmail.com. Jesteśmy organizacją pozarządową, niezależną od władz kościelnych. Nasza pomoc jest zawsze bezpłatna i dyskretna. Wspieramy siostry doświadczające przemocy i nadużyć w zakonach, niezależnie od tego, czy zdecydują się pozostać w zgromadzeniu, czy z niego odejść. W miarę możliwości pomagamy również siostrom w pierwszych krokach po odejściu.

Więcej informacji o tym, kim jesteśmy, znajdziesz tutaj.


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy instytucji kościelnych, możesz wybrać którąś z poniższych:

  • Zranieni w Kościele – telefon zaufania – to inicjatywa Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu (nr tel. 800 280 900), szczegóły tutaj.
  • Siostry dla Skrzywdzonych – telefon zaufania – to wspólny projekt Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce oraz Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Telefon wsparcia (nr tel. 798 009 615) prowadzą w każdą środę w godz. 19.00-21.00 siostry zakonne, szczegóły znajdziesz tutaj.
  • Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego działająca przy Stolicy Apostolskiej – prowadzi kwerendę na temat skali nadużyć (zwłaszcza seksualnych) w zakonach żeńskich i prosi o zgłaszanie wszystkich przypadków. Oficjalna strona tutaj.

Nadużycia można zgłaszać bezpośrednio do Unii Przełożonych Generalnych Żeńskich Instytutów Zakonnych. W roku 2018 Unia wydała oświadczenie zachęcające siostry do zgłaszania nadużyć do władz kościelnych i cywilnych:

Prosimy każdą zakonnicę, która padła ofiarą wykorzystywania, aby zgłosiła to przełożonej swojej kongregacji i władzom kościelnym oraz kompetentnym władzom cywilnym. (…) Potępiamy zwolenników mentalności ciszy i zmowy milczenia, która często służy im jako pretekst do tego, by „chronić” reputację instytucji. Wspieramy transparentne zgłaszanie przypadków nadużyć władzom cywilnym i karnym, zarówno tych popełnionych wewnątrz zgromadzeń zakonnych, jak i w parafiach czy diecezjach czy jakiejkolwiek przestrzeni publicznej.