Eksklaustracja

Eksklaustracja jest czasowym pobytem poza zgromadzeniem. W tym okresie pozostajesz pod opieką swoich przełożonych, ale jesteś zwolniona z części obowiązków zakonnych. 

Aby skorzystać z tej możliwości, powinnaś napisać prośbę o indult eksklaustracyjny skierowaną do najwyższej przełożonej Twojego zgromadzenia. Przełożona może udzielić indultu na nie dłużej niż pięć lat (dłuższy indult jest możliwy, ale potrzebna jest zgoda Stolicy Apostolskiej) – zwyczajowo pisze się wniosek o indult na rok, a później ewentualnie o przedłużenie na każdy kolejny rok. Jeśli jesteś mniszką, możesz otrzymać indult eksklaustracyjny tylko od Stolicy Apostolskiej. 

Możliwe powody eksklaustracji powinny być wyliczone w konsktytucjach. Przykładowym uzasadnieniem wniosku może być na przykład:  

  • trudna sytuacja osoby z najbliższej rodziny, wymagająca obecności w domu rodzinnym; 
  • kryzys powołania zakonnego i potrzeba czasu na ponowne rozeznanie (w takim wypadku przełożona może zaproponować najpierw inne środki w celu przezwyciężenia kryzysu – warto się przygotować do rozmowy na ten temat); 
  • problemy zdrowotne, wymagające kuracji poza zgromadzeniem; 
  • działalność apostolska wykraczająca poza działania macierzystego zakonu; 
  • założenie nowego instytutu życia konsekrowanego. 

Wzór prośby o indult znajdziesz tutaj: DOCX, PDF – po wydrukowaniu wniosek należy wypełnić ręcznie.

Eksklaustracja jest częściowym wyłączeniem z życia zakonnego, a zakres tego wyłączenia jest ustalany indywidualnie przez przełożonych. Będziesz zwolniona z tej części obowiązków, których nie da się pogodzić z nowymi warunkami życia (czyli np. z porządku dnia, aktów wspólnych, obowiązku zwracania się z prośbą o określone pozwolenia). 

Jeśli zaś chodzi o śluby, to: 

Ślub czystości – pozostaje bez wyjątków. 

Ślub ubóstwa – trzeba ustalić możliwość dysponowania swoim majątkiem, pensją (lub stypendium), które zwyczajowo byłyby przelewane na konto zgromadzenia. Celem jest to, żebyś w okresie eksklaustracji utrzymywała się samodzielnie. Jest możliwość otrzymywania pomocy finansowej ze zgromadzenia, ale w przypadku zakonów żeńskich jest to bardzo rzadkie. 

Ślub posłuszeństwa – z oczywistych względów nie może wyglądać tak, jak w domu zakonnym. W czasie eksklaustracji jesteś zobowiązana do utrzymywania kontaktu z przełożoną (powinna być oddelegowana konkretna osoba do kontaktu). Częstotliwość i zakres tych kontaktów należy ustalić z przełożonymi, możliwe są np. kontakty tylko mailowe (często praktykowane), ale też odwiedzanie wspólnoty czy udział w rekolekcjach. 

Habit – w zależności od ustalenia z przełożoną, można go nosić lub nie. Zazwyczaj – siostry nie noszą. 

Jak widać, dużo szczegółów eksklaustracji wymaga indywidualnego ustalenia, dlatego warto się wcześniej zastanowić nad swoimi potrzebami. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w procesie eksklaustracji, możesz do nas napisać.